Mūsdienu saules baterijas

saules baterijas musdienās

Mūsu planēta jau kopš tās aizsākumiem nav iedomājama bez saules gaismas un siltuma. Tā nodrošina uz Zemes pastāvošo dzīvību ar dažādu procesu, piemēram, fotosintēzes palīdzību, apgādājot gan augus, gan dzīvniekus un cilvēkus ar tiem nepieciešamām vielām. Attīstoties zinātnei un tehnoloģijām, saules gaisma ieguvusi jaunu pielietojumu, un par vienu no izcilākajiem izgudrojumiem kļuvušas dabai un cilvēku veselībai draudzīgās saules baterijas un saules kolektori.

Ņemot vērā, ka saules starojums, ko saņem mūsu planētas virsma, tūkstošiem reižu pārsniedz visas pasaules enerģijas pieprasījumu, saules baterijas mūsdienās ir enerģijas iegūšanas veids ar vislielāko potenciālu. Saules enerģijas izmantošana ir neierobežota, jo tās resursi ir neizsmeļami, un tā ir pilnīgi bez maksas – atliek vien uzstādīt sev piemērotāko saules bateriju sistēmu un izmantot šo dabas sniegto dāvanu, lai ražotu elektroenerģiju un siltumenerģiju savām vajadzībām.

Saules baterijas tiek iedalītas trīs kategorijās pēc to veidiem – monokristālu, polikristālu un plānplēves. Monokristālu baterijas ir nelielas un salīdzinoši vieglas, kā arī nedaudz elastīgas, kas nodrošina to pielāgošanu dažāda slīpuma un izliekuma virsmām. Polikristālu baterijas no monokristālu baterijām atšķiras ar zemāku lietderības koeficientu, arī to ražošanas process ir lētāks, tomēr tās plaši tiek pielietotas dažādu ēku, parku un ielu apgaismošanai. Trešais bateriju veids ir plānplēves baterijas, taču, lai ar tām iegūtu attiecīgo jaudu, nepieciešams liels laukums, uz kura nokļūt saules gaismai, tādēļ tās galvenokārt uzstāda uz lielu ēku jumtiem, piemēram, rūpnīcām vai noliktavām.

Kā vienu no būtiskākajām priekšrocībām saules bateriju izmantošanā var minēt to, ka tās ir pilnīgi nekaitīgas dabai un apkārtējai videi, jo to darbības procesā netiek izmantota degviela, kā arī nerodas absolūti nekādi kaitīgie izmeši un citi atkritumi. Tās var uzstādīt praktiski jebkurā vietā, un to kalpošanas ilgums sniedzas līdz pat piecdesmit gadiem. Arī to apkope ir ļoti viegla – no fotoelementu spoguļu virsmas nepieciešams notīrīt putekļus, lai nesamazinātos efektivitāte.

Saules baterijas paredzētas, lai saules enerģiju pārvērstu elektrībā, taču tik pat nozīmīgi ir arī saules kolektori, kurus izmanto, lai saules enerģiju pārvērstu siltumenerģijā. Līdzīgi kā saules baterijām, arī saules kolektoriem ir trīs veidi – plakanie, vakuuma cauruļu un koncentrējošie saules kolektori. Izmantojot saules kolektorus, piemēram, ūdens uzsildīšanā, tiek samazināta oglekļa dioksīda, kas ir viens no kaitīgajiem izmešiem, nokļūšana atmosfērā, jo netiek dedzināts fosilais kurināmais.

Saules bateriju un saules kolektoru izmantošana ir draudzīga ne vien dabai, bet arī maciņam. To priekšrocības ir elektrības, siltuma un ūdens uzsildīšanas izmaksu samazināšanās, ko nodrošina sevis saražotās elektroenerģijas un siltumenerģijas izmantošana un mazāka to izmantošana no kopējā tīkla. Tāpat, izvēloties saules baterijas un kolektorus, iespējams būt neatkarīgam no svārstīgajiem elektroenerģijas un siltuma tarifiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *