Droši aizdevumi

moneyPirms nepilna pusgada Lending Club – pasaulē lielākā sasvstarpējo aizdevumu (peer-to-peer) plat­forma jeb vieta, kas saved kopā cil­vēkus, kuri grib aizņemties naudu, un investorus, kam ir brīvi līdzekļi un kas vēlas tos ieguldīt, debitēja Ņujorkas fondu biržā ar IPO, sasniedzot tirgus vērtību aptuveni deviņi miljardi dolāru un vienlaikus kļūstot par četrpadsmito lielāko banku ASV. Savstarpējo aiz­devumu platformu bizness uzplaukumu piedzīvoja vien pirms diviem gadiem, un tagad tas ir viens no aktīvāk augošajiem finanšu tirgiem, gadā palielinot apjomu vismaz divas reizes. Tiek lēsts, ka nākamo desmit gadu laikā šādu platformu tirgus ASV izaugs līdz 350 miljar­diem dolāru, bet pasaulē – līdz triljonam.

Nopelnīt uz šī straujā pieauguma rēķina cer arī Mārtiņš Sulte, kas izveidojis Latvijā pirmo savstarpējo aizdevumu platformu Mintos. Tur­klāt viņš ir atradis nišu, kurā tiešu konkurentu nav. Savstarpējo aizdevumu platformas parasti izsniedz nenodrošinātus aizdevumus, bet Mintos tos izsniedz pret ķīlu. Tādā veidā ne tikai var piešķirt lielākus aizdevumus, bet arī nodro­šināt investoriem zemāku risku. Mintos sāka darbību tikai pirms četriem mēnešiem, bet jau ir piesaistījis gandrīz 900 tūkstošus eiro no ap­tuveni 90 investoriem, noguldot naudu vairāk nekā 120 aizdevumos.

Trīsdesmit gadus vecais Rīgas Ekonomikas augstskolas absolvents Mārtiņš Sulte pēc studijām gadu nostrādāja auditorkompānijā Er­nest £t Young. 2006. gadā Latvijā darbību uzsā­ka SEB Enskilda, kas nodrošināja korporatīvo finanšu pakalpojumus uzņēmumiem, un uz­aicināja Mārtiņu pievienoties komandai. SEB Enskilda viņš strādāja pie lielākajiem darījumiem Latvijā. Mārtiņš atceras: «Piemēram, strādājām pie IZZI kabeļtelevīzijas pārdošanas un izstrādājām Latvijas Hipotēku un zemes bankas komercdaļu pārdošanas stratēģiju.»

Pēc sešiem SEB Enskilda nostrādātiem ga­diem viņš gribēja pārmaiņas un nolēma doties studēt uz ārzemēm. Sulte iestājās MBA pro­grammā piektajā labākajā INSEAD biznesa skolā pasaulē, kas bāzēta Parīzē un Singapūrā. Lai samaksātu par mā­cībām (2016. gada studiju maksa ir 65 800 eiro), vajadzēja ņemt kredītu, ieķīlājot dzīvokli, bet Latvijā neviena banka to negribēja dot. Beigās Mārtiņš aizņēmās naudu no sasvstarpējo aiz­devumu platformas, kas bija izveido­ta tieši INSEAD mācību apmaksai. Jau tad viņam radās interese parpeer-to-peer platformām, un pēc gadu ilgajām mācībām Sulte izlēma atgriezties Lat­vijā un pamēģināt tādu izveidot arī šeit.

«Pētot peer-to-peer biznesu, pama­nīju, ka tie galvenokārt ir nenodrošinā­tie aizdevumi, kas nozīmē, kas cilvēks aizdod citai personai, balstoties tikai uz datiem, kā tā veikusi maksājumus agrāk, kāds ir kredītreitings, alga un tamlīdzīgi. Mana bija ideja – kāpēc to pašu nedarīt ar nodrošinātiem aizde­vumiem? Izsniedzot kredītu, investors iegulda aizdevumā, kas ir nodrošināts ar ķīlu,» paskaidro Mārtiņš.

Nebanku kredītdevēju potenciā­lu Latvijā bija jau pierādījis ātro kredī­tu uzņēmums 4Finance (SMSCred.it un Vivus), kas septiņu gadu laikā izaudzis līdz biznesam 12 valstīs un 153 miljonu eiro apgrozījumam, gūstot 36 miljo­nu eiro tīro peļņu. Ne velti 2013. gadā Krievijas miljardieris Oļegs Boiko no­pirka 75% šā biznesa par summu, kas, pēc Krievijas izdevuma aprēķi­niem, bijusi ap 190 miljoniem dolāru.

Šultem ar 4Finance ir lielāka sais­tība nekā tikai fakts, ka abi uzņēmumi strādā Latvijā; viņš bija šīs kompānijas dibinātāju Aigara Kesenfelda, Alber­ta Poļa, Kris­tapa Ozola un Māra Keiša kursabiedrs. Turklāt miljo­na eiro inves­tīcijas Min- tos izveidei viņš piesais­tīja tieši no riska kapitā­la fonda Skil- lion Ventures, kurā viens no investo­riem ir Aigars Kesenfelds. Šīs investīcijas ļāva nepil­na gada laikā izstrādāt un palaist ga­tavu platformu. «Kamēr vasarā visi brauca sauļoties, mēs pētījām pasau­les pieredzi un veidojām 300 lappušu biezu specifikācijas dokumentu par to, kā gribam, lai viss izskatītos un strādā­tu,» darbu pie Mintos izveides rakstu­ro Mārtiņš.

Visa pamatā ir ātrs rezultāts un vienkāršā platformas lietošana. Lai pieteiktos aizdevumam, jāaizpilda vien astoņi lauciņi. Tad Latio novēr­tē ķīlu, un jau divu nedēļu laikā tiek iz­sniegts kredīts; bankā tas prasītu divus mēnešus. Lai arī Mintos likme 12-14% ir augstāka nekā hipotekārajiem kre­dītiem, uzņēmums strādā nelielu aiz­devumu nišā, izsniedzot vidēji ap 15 tūkstošiem eiro. Bankām parasti nav intereses par tik maziem aizdevumiem. Savukārt investori var apskatīt visus aizdevumus un izvēlēties, kurā vēlas ieguldīt, sākot ar desmit eiro. Līdz šim investoriem vidējā atdeve ir bijusi 13- 14%, kas salīdzinājumā ar nepilna pro­centa depozītu likmēm Eiropā ir ļoti ienesīgs investīciju veids.

Pati platforma no aizņēmēja ņem izsniegšanas komisiju 1-5%, bet no in­vestoriem – 2% apkalpošanas maksu gadā, kas tiek rēķināta no aizdevumos investētās summas. Otrreizējā tirgū investors var pārdot savu investīciju citam investoram, tādējādi otrreizējais tirgus nodrošina investīciju likviditāti. No pārdevēja tiek iekasēts viens pro­cents no pārdotās summas. Pirmos aizdevumus Mintos izsnie­dzis arī Igaunijā, kur strādā tā tuvākais konkurents Bondora.

Šī peer-to-peer platforma izveidota jau pirms sešiem gadiem un aizdevumos izsniegusi vai­rāk nekā 30 miljonus eiro. Tiesa, šie aizdevumi netiek izsniegti pret ķīlu, tāpēc arī vidējais apjoms ir nedaudz vairāk par diviem tūkstošiem eiro – piecas reizes mazāks nekā Mintos. Vai Mārtiņa Šultes pieeja ļaus viņam atkārtot 4Finance veik­smi? Ja Mintos turpinās audzēt izsniegto aizdevumu apjomu ik mēnesi par 30% kā līdz šim, nebūs ilgi jāgaida, lai to uzzinātu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *